Spor yapmak sağlıklı olmayabilir… Yaşlanmayı hızlandırıyor

Şimdiye kadar sağlıklı yaşamın en önemli anahtarı olarak görülen egzersiz ve spor yeni bir araştırmada yaşlanmayı hızlandırdığı iddia edilerek şaşırttı.

İddialı çalışma henüz hakem değerlendirmesinden geçmedi, ancak yakın zamanda araştırmanın 45 yıllık bir süre boyunca yürütüldüğü Finlandiya’da ödül bile kazandı.

Daha önce yapılan çok sayıda çalışma, daha fazla egzersiz yapanların daha uzun ve daha sağlıklı yaşadığını ortaya çıkarmıştı. Ancak bu kez Jyvaskyla Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, fiziksel aktivitenin büyük resmin sadece küçük bir parçası olabileceğini ve bazı durumlarda sağlığı son derece olumsuz bir şekilde etkileyebileceğini ortaya çıkardı.

Araştırmayı yürütmek için 1975 ile 2020 yılları arasında aynı cinsiyetteki 11 binden fazla Finlandiyalı ikiz analiz edildi.

Katılımcılar günlük fiziksel aktivitelerinin zamanını ve yoğunluğunu bildirdiler ve dört gruba ayrıldılar: Hareketsiz, orta derece aktif, aktif ve oldukça aktif.

Genel olarak, en az egzersiz yapanların, düzenli olarak aktif olanlara göre 45 yıl içinde ölme olasılığının yaklaşık yüzde 20 daha fazla olduğunu buldular. Ancak eğitim, vücut kitle indeksi (BMI), sigara ve alkol tüketimi gibi yaşam tarzı faktörleri filtrelendiğinde bu sayı önemli ölçüde düştü.

Daha yüksek düzeyde egzersiz yapmanın hiçbir ek fayda sağlamadığı aktif grupla karşılaştırıldığında, hareketsiz gruptakilerin ölme olasılığı yalnızca yüzde yedi daha fazlaydı.

Araştırma, çok az ve çok fazla egzersiz yapanlarda biyolojik yaşlanmanın hızlandığını gösterdi. Araştırmacılar, egzersiz yapanların yaptıkları egzersizler nedeniyle daha uzun yaşamayabileceklerini, genel olarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürdükleri sonucuna varırken egzersiz konusunda da aşırıya kaçılmaması gerektiğine dikkat çektiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x