İsrail’in saldırısı altında Gazze’de yaşam: ‘Hayvan yemini öğütüp un yapıyoruz’

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ne yönelik kara harekatını güneyde Mısır sınırındaki Refah kentine doğru genişletmesi beklenirken, abluka ve saldırı altındaki bölgede yaşayan milyonlarca Filistinli de açlık riskiyle karşı karşıya. İsrail’in kara harekatına ilk başladığı bölgelerden Gazze Şeridi’nin kuzeyinde izole bir halde yaşayan insanlar, yardım konvoylarının girişine izin verilmediği için çocukların günlerce yiyeceksiz kaldığını söyledi. Bölgede yaşayan bazı kişiler de hayatta kalmak için hayvan yemlerini öğüterek un haline getirmeye çalıştıklarını, ancak bu tahıl stoklarının bile artık azaldığını belirtti.

‘BEŞ YARDIM KONVOYUNDAN DÖRDÜ İSRAİL TARAFINDAN DURDURULDU’

Gazze Şeridi’nin kuzey bölgelerinde yaşadığı tahmin edilen 300 bin kişinin büyük ölçüde yardım alamadığı ve giderek artan bir açlık riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Gazze’ye yardım erişimini koordine etmekle görevli İsrail ordusundan bir sözcü geçen ay “Gazze’de açlık yok” demiş, Gazze’ye gönderilen insani yardım miktarının sınırlanmadığı belirtilmişti. Öte yandan, Gazze ve Beyt Lahya’da yaşayan üç kişiyle konuşan ve Cebaliye’de yerel gazetecilerce çekilen görüntüleri ve röportajları izleyen BBC, bölgede yaşayan Gazzelilerin ciddi bir açlık riskiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Beyt Lahya’da yerel bir tıbbi yardım çalışanı olan Mahmud Şalabi, insanların hayvan yemi olarak kullanılan tahılları öğüterek un haline getirdiğini, ancak artık bunun bile tükendiğini söyledi. Şalabi, “İnsanlar bunu pazarda bulamıyor. Bugünlerde Gazze’nin kuzeyinde ve Gazze Şehri’nde un bulunamıyor” diye konuştu.

Şalabi, konserve gıda stoklarının da tükenmekte olduğunu belirterek, “Elimizdekiler aslında 6 ya da 7 günlük ateşkesten kalmaydı; Gazze’nin kuzeyine girmesine izin verilen her türlü yardım şimdiye kadar tüketildi. Şu anda insanların yediği şey sadece pirinç” dedi.

Dünya Gıda Programı (WFP) bu hafta BBC’ye yaptığı açıklamada kuzeye giden son beş yardım konvoyundan dördünün İsrail güçleri tarafından durdurulduğunu, bunun da Gazze’ye yapılan teslimatlar arasında iki haftalık bir boşluk olduğu anlamına geldiğini söyledi. WFP bölge şefi Matt Hollingworth, “Düzenli olarak çok önemli miktarlarda gıda yardımı sağlamadığımız takdirde Gazze’de çok ciddi bir açlık riski olduğunu biliyoruz” dedi.

‘PARAM YOK, OLSA DA PAZARDA ALACAK HİÇBİR ŞEY YOK’

Beyt Lahya kentinde yaşayan dört çocuk annesi Duha el Halidi, iki hafta önce BBC’ye verdiği demeçte, çocuklarının üç gün boyunca yemek yememesi üzerine çaresizce yiyecek aramak için Gazze Şehri’ndeki kız kardeşinin evine yaklaşık 10 kilometre yürüdüğünü söyledi. Halidi, şöyle konuştu: “Hiç param yok, olsa bile pazarda hiçbir şey yok. Kız kardeşim ve ailesi de acı çekiyor. Evindeki son makarnayı benimle paylaştı.”

Kız kardeşi Waad da “Ölümün kaçınılmaz hale geldiğini hissediyoruz. Evimizin en üst katı yıkıldı, ama çökme korkusuna rağmen hala burada yaşıyoruz. İki haftadır pazarda hiçbir şey bulamıyoruz; bazı ürünler bulunsa bile normal fiyatlarının 10 katına satılıyor” dedi.

Çeşitli BM kuruluşları tarafından yürütülen açlık riski değerlendirmesine göre, kuzey bölgelerinde yaşayanların neredeyse üçte biri şu anda ‘felaket boyutunda’ bir gıda eksikliğiyle karşı karşıya, ancak bölgeye erişimdeki kısıtlamalar gerçek zamanlı ölçümleri zorlaştırıyor.

‘BORU YOK, SU İÇİN YERİ KAZMAK ZORUNDA KALIYORUZ’

Kuzey bölgelerindeki aileler güvenilir su kaynakları bulmakta da zorlanıyor. Mahmud Salah, bu durumu, “Birçoğumuz şu anda içilmemesi gereken su içiyoruz. Boru yok su için yeri kazmak zorunda kalıyoruz” diye açıkladı. Gazze Şehri’nin kuzeyindeki Cebaliye mahallesinde çekilen videoda, bombalanmış sokaklarda molozlar arasında oturan mahalle sakinleri, yeraltındaki büyük su borularına ulaşmak için toprağı kazıyordu.

Gazzeli Yusuf El Ayoti de “Buraya 15 günde bir su geliyor. Su kirli. Çocuklarımız kirli su yüzünden hastalandı ve dişleri aşındı. İçinde kum var ve çok tuzlu” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler’den gelen yeni rakamlar Deyr El Belah’ın orta bölgesindeki tarım arazilerinin yarısından fazlasının zarar gördüğünü gösteriyor. Yardımlar çatışmalar, bürokrasi ya da enkaz nedeniyle engellenebiliyor. Bu haftanın başlarında Gazze’nin kuzeyine gitmek üzere bekleyen bir gıda konvoyu denizden açılan ateşle vuruldu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x