İsrail ordusu: Gazze’de 31 rehinenin ölümünü doğruladık

İsrail ordusu, Filistin’in Gazze Şeridi’nde kendi vatandaşlarından 31 rehinenin öldüğünü ve bunu ailelerine bildirdiğini duyurdu.

AA’nın haberine göre, basın toplantısı düzenleyen İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, “Kaçırılan 31 kişinin ailelerine, kaçırılan sevdiklerinin artık hayatta olmadığını bildirdik ve onların Gazze’de öldüğünü doğruladık” dedi.

Yakınlarının akıbeti ve durumuyla ilgili ellerindeki teyitli bilgileri diğer ailelere de ilettiklerini ifade eden Hagari, tüm kaçırılanların ülkelerine geri gönderilmeleri için gerekli koşulları sağlamak için çatışmalara devam ettiklerini söyledi.

İsrail ordu güçlerinin Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta saldırıları sürdürdüğünü belirten Hagari, özel birliklerin İsrail iç istihbarat teşkilatı Şin-Bet (Şabak) ile tünellerde faaliyet gösterdiğini dile getirdi.

Hamas liderlerinin saklandığı ve savaşı yönettiği bazı yerlerin yanı sıra İsrailli esirlerin tutulduğu birtakım yerleri bulduklarını ileri süren Hagari, “Yeni askeri saldırılara girişiyoruz ve Hamas’ın altyapısını yok ediyoruz. Şu an İsrail ordusu Gazze’deki sahil bölgesinde askeri bir operasyonun ortasında. Detayları daha sonra açıklayacağız” diye konuştu.

Filistin’in Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenlerken çok sayıda İsrailliyi de rehin almıştı.

Gazze’deki çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli rehine karşılıklı serbest bırakılmıştı.

İsrail ordusuna göre Gazze Şeridi’nde hâlâ 136 İsrailli esir bulunuyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x