Bloomberg: Yapı Merkezi 1 milyar dolarlık borcunu yapılandırmak istiyor

Yapı Merkezi şirketinin Tanzanya’daki bir projede hak ediş ödemelerinde yaşanan sıkıntılar sebebiyle nakit akışının etkilenmesi sonrası yaklaşık 1 milyar dolarlık (yaklaşık 27 milyar TL) kredisini yapılandırmak için bankalarla görüştüğü iddia edildi.

Bloomberg’den Aslı Kandemir ve Kerim Karakaya’nın konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Doğu Afrika ülkesi Tanzanya’da yüzlerce kilometrelik demiryolu inşa eden İstanbul merkezli şirket, 3,2 milyar dolarlık kredi kullandı. Kaynakların aktardığına göre, yeniden yapılandırma istenen söz konusu kredilerin büyük bir kısmı Türkiye’deki kamu bankalarından alınmıştı. Şirket, konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

KAMU DENETÇİSİ KREDİ ANLAŞMASINI ELEŞTİRMİŞTİ

Yapı Merkezi, Aralık 2021’de Tanzanya hükümetiyle 368 kilometrelik demiryolu inşası için 1,9 milyar dolarlık bir sözleşme imzalamış, bu sözleşmeyi 2022 yılında yapılan ve 165 kilometrelik demiryolu inşasını öngören başka bir anlaşma izlemişti.

Tanzanya kamu denetçisi kurumu, 2023 yılının başlarında Tanzanya hükümeti ve Standard Chartered arasındaki kredi anlaşmasını eleştirmiş, Standard Chartered’ın proje fonlamasını işin Yapı Merkezi’ne teslim edilmesi şartıyla sağladığını belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x